samba 2.2 - en to ja translation catalogue (335 entries)

en: Base Options
ja: 基本オプション

en: coding system
ja: コーディングシステム

en: client code page
ja: クライアントコードページ

en: code page directory
ja: コードページディレクトリ

en: comment
ja: コメント

en: path
ja: パス

en: directory
ja: ディレクトリ

en: workgroup
ja: ワークグループ

en: netbios name
ja: NetBIOS 名

en: netbios aliases
ja: NetBIOS エイリアス

en: netbios scope
ja: NetBIOS スコープ

en: server string
ja: サーバ文字列

en: interfaces
ja: インターフェース

en: bind interfaces only
ja: このインターフェースのみ使用

en: Security Options
ja: セキュリティオプション

en: security
ja: セキュリティ

en: encrypt passwords
ja: パスワードを暗号化

en: update encrypted
ja: 暗号化パスワードに更新

en: allow trusted domains
ja: 信頼できるドメインを許可

en: alternate permissions
ja: 代行パーミッション

en: hosts equiv
ja: 同等のホスト

en: min password length
ja: 最小パスワード長

en: min passwd length
ja: 最小パスワード長

en: map to guest
ja: ゲストにマップ

en: null passwords
ja: 空パスワード

en: obey pam restrictions
ja: PAM の制限に従う

en: password server
ja: パスワードサーバ

en: tdb passwd file
ja: TDB パスワードファイル

en: smb passwd file
ja: smb パスワードファイル

en: root directory
ja: ルートディレクトリ

en: root dir
ja: ルートディレクトリ

en: root
ja: ルート

en: pam password change
ja: PAM パスワード変更

en: passwd program
ja: パスワードプログラム

en: passwd chat
ja: パスワードチャット

en: passwd chat debug
ja: パスワードチャットデバッグ

en: username map
ja: ユーザ名マップ

en: password level
ja: パスワードレベル

en: username level
ja: ユーザ名レベル

en: unix password sync
ja: UNIX パスワードを同期させる

en: restrict anonymous
ja: 匿名アクセスの制限

en: lanman auth
ja: LanMan 認証

en: use rhosts
ja: rhosts を使う

en: username
ja: ユーザ名

en: user
ja: ユーザ

en: users
ja: ユーザ

en: guest account
ja: ゲストアカウント

en: invalid users
ja: 無効なユーザ

en: valid users
ja: 有効なユーザ

en: admin users
ja: 管理ユーザ

en: read list
ja: 読み取りリスト

en: write list
ja: 書き込みリスト

en: printer admin
ja: プリンタ管理者

en: force user
ja: 強制するユーザ

en: force group
ja: 強制するグループ

en: group
ja: グループ

en: writeable
ja: 書き込み可

en: write ok
ja: 書き込み可

en: writable
ja: 書き込み可

en: read only
ja: 読み取りのみ

en: create mask
ja: 作成時にマスク

en: create mode
ja: 作成時のモード

en: force create mode
ja: 強制する作成時のモード

en: security mask
ja: セキュリティマスク

en: force security mode
ja: 強制するセキュリティモード

en: directory mask
ja: ディレクトリマスク

en: directory mode
ja: ディレクトリモード

en: force directory mode
ja: 強制するディレクトリモード

en: directory security mask
ja: ディレクトリのセキュリティマスク

en: force directory security mode
ja: 強制するディレクトリのセキュリティモード

en: force unknown acl user
ja: 未知の ACL ユーザを強制

en: inherit permissions
ja: パーミッションを継承

en: inherit acls
ja: ACL の継承

en: guest only
ja: ゲストのみ

en: only guest
ja: ゲストのみ

en: guest ok
ja: ゲスト可

en: public
ja: パブリック

en: only user
ja: ユーザのみ

en: hosts allow
ja: 許可するホスト

en: allow hosts
ja: 許可するホスト

en: hosts deny
ja: 拒否するホスト

en: deny hosts
ja: 拒否するホスト

en: Secure Socket Layer Options
ja: SSL オプション

en: ssl
ja: SSL

en: ssl hosts
ja: SSL ホスト

en: ssl hosts resign
ja: SSL 未使用ホスト

en: ssl CA certDir
ja: SSL CA 認証ディレクトリ

en: ssl CA certFile
ja: SSL CA 認証ファイル

en: ssl server cert
ja: SSL サーバ認証

en: ssl server key
ja: SSL サーバ鍵

en: ssl client cert
ja: SSL クライアント認証

en: ssl client key
ja: SSL クライアント鍵

en: ssl egd socket
ja: SSL EGD ソケット

en: ssl entropy file
ja: SSL 初期化ファイル

en: ssl entropy bytes
ja: SSL 初期化文字列長

en: ssl require clientcert
ja: SSL クライアント認証を要求

en: ssl require servercert
ja: SSL サーバ認証を要求

en: ssl ciphers
ja: SSL 暗号

en: ssl version
ja: SSL バージョン

en: ssl compatibility
ja: SSL 互換性

en: Logging Options
ja: ロギングオプション

en: admin log
ja: 管理者用ログ

en: log level
ja: ログレベル

en: debuglevel
ja: デバッグレベル

en: syslog
ja: syslog レベル

en: syslog only
ja: syslog のみ

en: log file
ja: ログファイル

en: max log size
ja: 最大ログサイズ

en: debug timestamp
ja: タイムスタンプ付ログ

en: timestamp logs
ja: タイムスタンプ付ログ

en: debug hires timestamp
ja: ログ用に精密なタイムスタンプ

en: debug pid
ja: プロセス ID 付ログ

en: debug uid
ja: ユーザ ID 付ログ

en: status
ja: ステータス

en: Protocol Options
ja: プロトコルオプション

en: max protocol
ja: 最高レベルのプロトコル

en: protocol
ja: プロトコル

en: min protocol
ja: 最低レベルのプロトコル

en: large readwrite
ja: 大容量の読書き

en: read bmpx
ja: ブロック多重読み取り

en: read raw
ja: raw 読み取り

en: write raw
ja: raw 書き込み

en: acl compatibility
ja: ACL 互換性

en: nt smb support
ja: NT SMB サポート

en: nt pipe support
ja: NT パイプサポート

en: nt acl support
ja: NT ACL サポート

en: nt status support
ja: NT 専用状態のサポート

en: profile acls
ja: プロファイル ACL

en: announce version
ja: アナウンスバージョン

en: announce as
ja: アナウンスする種類

en: max mux
ja: 最大 mux

en: max xmit
ja: 最大 xmit

en: name resolve order
ja: 名前解決の順番

en: max ttl
ja: 最大 TTL

en: max wins ttl
ja: 最大 WINS TTL

en: min wins ttl
ja: 最小 WINS TTL

en: time server
ja: タイムサーバ

en: unix extensions
ja: CIFS UNIX 拡張

en: Tuning Options
ja: チューニングオプション

en: block size
ja: ブロックサイズ

en: change notify timeout
ja: 更新通知の間隔

en: deadtime
ja: 切断までの時間

en: getwd cache
ja: getwd キャッシュ

en: keepalive
ja: 存続時間

en: lpq cache time
ja: lpq キャッシュ時間

en: max smbd processes
ja: smbd 最大プロセス数

en: max connections
ja: 最大接続数

en: max disk size
ja: 最大ディスクサイズ

en: max open files
ja: 最大ファイルオープン数

en: min print space
ja: 最小印刷スペース

en: name cache timeout
ja: NetBIOS 名キャッシュタイムアウト

en: read size
ja: 読み取りサイズ

en: socket options
ja: ソケットオプション

en: stat cache size
ja: stat キャッシュサイズ

en: strict allocate
ja: 厳密なディスク管理

en: strict sync
ja: 厳密な同期

en: sync always
ja: 常に同期

en: use mmap
ja: mmap を使う

en: use sendfile
ja: sendfile を使う

en: write cache size
ja: 書き込みキャッシュサイズ

en: Printing Options
ja: 印刷オプション

en: total print jobs
ja: 全体の最大印刷ジョブ数

en: max print jobs
ja: 最大印刷ジョブ数

en: load printers
ja: プリンタをロード

en: printcap name
ja: printcap 名

en: printable
ja: 印刷可

en: print ok
ja: 印刷可

en: postscript
ja: ポストスクリプト

en: printing
ja: 印刷方法

en: print command
ja: 印刷コマンド

en: disable spoolss
ja: SPOOLSS の禁止

en: lpq command
ja: lpq コマンド

en: lprm command
ja: lprm コマンド

en: lppause command
ja: lppause コマンド

en: lpresume command
ja: lpresume コマンド

en: queuepause command
ja: キュー停止コマンド

en: queueresume command
ja: キュー再開コマンド

en: enumports command
ja: ポート一覧コマンド

en: addprinter command
ja: プリンタ追加コマンド

en: deleteprinter command
ja: プリンタ削除コマンド

en: show add printer wizard
ja: 「プリンタの追加」を表示する

en: os2 driver map
ja: OS/2 ドライバマップ

en: printer name
ja: プリンタ名

en: printer
ja: プリンタ

en: use client driver
ja: クライアントのドライバを使う

en: default devmode
ja: 既定デバイスモード

en: printer driver
ja: プリンタドライバ

en: printer driver file
ja: プリンタドライバファイル

en: printer driver location
ja: プリンタドライバの場所

en: Filename Handling
ja: ファイル名の取扱

en: strip dot
ja: ドットを削る

en: mangling method
ja: 名前変換方式

en: character set
ja: 文字セット

en: mangled stack
ja: 名前変換用スタック

en: default case
ja: 既定の文字の大小

en: case sensitive
ja: 大/小文字の区別

en: casesignames
ja: 大/小文字の区別

en: preserve case
ja: 文字の大小を保存

en: short preserve case
ja: 短形式で文字の大小を保存

en: mangle case
ja: 大/小文字の変換

en: mangling char
ja: 変換用文字

en: hide dot files
ja: ドットファイルを隠す

en: hide unreadable
ja: 不可視ファイルを隠す

en: delete veto files
ja: 拒否ファイルを削除

en: veto files
ja: 拒否ファイル

en: hide files
ja: 隠しファイル

en: veto oplock files
ja: 便宜ロックを禁止するファイル

en: map system
ja: システム属性にマップ

en: map hidden
ja: 隠し属性にマップ

en: map archive
ja: アーカイブ属性にマップ

en: mangled names
ja: 変換した名前で表示

en: mangled map
ja: 変換マップ

en: stat cache
ja: stat キャッシュ

en: Domain Options
ja: ドメインオプション

en: domain admin group
ja: ドメイン管理グループ

en: domain guest group
ja: ドメインゲストグループ

en: groupname map
ja: グループ名マップ

en: machine password timeout
ja: マシンパスワードタイムアウト

en: Logon Options
ja: ログオンオプション

en: add user script
ja: ユーザ追加スクリプト

en: delete user script
ja: ユーザ削除スクリプト

en: logon script
ja: ログオンスクリプト

en: logon path
ja: ログオンパス

en: logon drive
ja: ログオンドライブ

en: logon home
ja: ログオンホーム

en: domain logons
ja: ドメインログオン

en: Browse Options
ja: コンピュータ一覧表示オプション

en: os level
ja: OS レベル

en: lm announce
ja: LanMan アナウンス

en: lm interval
ja: LanMan アナウンス間隔

en: preferred master
ja: 優先するマスタ

en: prefered master
ja: 優先するマスタ

en: local master
ja: ローカルマスタ

en: domain master
ja: ドメインマスタ

en: browse list
ja: ブラウズリスト

en: browseable
ja: ブラウズ可

en: browsable
ja: ブラウズ可

en: enhanced browsing
ja: 拡張ブラウジング

en: WINS Options
ja: WINS オプション

en: dns proxy
ja: DNS プロキシ

en: wins proxy
ja: WINS プロキシ

en: wins server
ja: WINS サーバ

en: wins support
ja: WINS サポート

en: wins hook
ja: WINS フック

en: Locking Options
ja: ロッキングオプション

en: blocking locks
ja: ブロッキングロック

en: csc policy
ja: クライアント側のキャッシュ方針

en: fake oplocks
ja: 偽装便宜ロック

en: kernel oplocks
ja: カーネル便宜ロック

en: locking
ja: ロック

en: lock spin count
ja: ロックのリトライ回数

en: lock spin time
ja: ロックのリトライ待ち時間

en: oplocks
ja: 便宜ロック

en: level2 oplocks
ja: レベル2 便宜ロック

en: oplock break wait time
ja: 便宜ロック中断の待ち時間

en: oplock contention limit
ja: 便宜ロック競合の限度

en: posix locking
ja: POSIX ロック

en: strict locking
ja: 厳密なロック

en: share modes
ja: 共有モード

en: Ldap Options
ja: LDAP オプション

en: ldap server
ja: LDAP サーバ

en: ldap port
ja: LDAP ポート

en: ldap suffix
ja: LDAP サフィックス

en: ldap filter
ja: LDAP フィルター

en: ldap admin dn
ja: LDAP 管理者の識別名

en: ldap ssl
ja: LDAP 接続時の SSL 利用

en: ldap referrals
ja: LDAP 照会先の検索

en: Miscellaneous Options
ja: その他のオプション

en: add share command
ja: 共有追加コマンド

en: change share command
ja: 共有変更コマンド

en: delete share command
ja: 共有削除コマンド

en: config file
ja: 設定ファイル

en: preload
ja: プリロード

en: auto services
ja: 自動サービス

en: lock directory
ja: ロックディレクトリ

en: lock dir
ja: ロックディレクトリ

en: pid directory
ja: プロセス ID 用ディレクトリ

en: utmp directory
ja: utmp 用ディレクトリ

en: wtmp directory
ja: wtmp 用ディレクトリ

en: utmp
ja: utmp の利用

en: default service
ja: 既定サービス

en: default
ja: 既定

en: message command
ja: メッセージコマンド

en: dfree command
ja: dfree コマンド

en: valid chars
ja: 有効な文字

en: remote announce
ja: リモートアナウンス

en: remote browse sync
ja: リモートのブラウズリストを同期

en: socket address
ja: ソケットアドレス

en: homedir map
ja: ホームディレクトリマップ

en: time offset
ja: 時間オフセット

en: NIS homedir
ja: NIS ホームディレクトリ

en: -valid
ja: -有効

en: copy
ja: コピー

en: include
ja: インクルード

en: preexec
ja: 接続時に実行

en: exec
ja: 実行

en: preexec close
ja: preexec 失敗時にクローズ

en: postexec
ja: 切断時に実行

en: root preexec
ja: ルートで接続時実行

en: root preexec close
ja: root preexec 失敗時にクローズ

en: root postexec
ja: ルートで切断時実行

en: available
ja: 利用可能

en: volume
ja: ボリューム

en: fstype
ja: ファイルシステムタイプ

en: set directory
ja: セットディレクトリ

en: source environment
ja: 環境変数の取得

en: wide links
ja: 全体をリンク

en: follow symlinks
ja: シンボリックリンク先を参照

en: dont descend
ja: 下に降りないディレクトリ

en: magic script
ja: Magic スクリプト

en: magic output
ja: Magic スクリプト出力ファイル

en: delete readonly
ja: 読み取りのみのファイルを削除

en: dos filemode
ja: DOS のファイル属性

en: dos filetimes
ja: DOS のファイル時刻

en: dos filetime resolution
ja: DOS のファイル時刻の分解能

en: fake directory create times
ja: 偽のディレクトリ作成時刻

en: panic action
ja: パニックアクション

en: hide local users
ja: ローカルユーザを隠す

en: recycle bin
ja: ゴミ箱ディレクトリの場所

en: VFS module options
ja: VFS オプション

en: vfs object
ja: VFS オブジェクト

en: vfs options
ja: VFS オプション

en: MSDfs options
ja: DFS オプション

en: msdfs root
ja: DFS ルート

en: host msdfs
ja: ホスト DFS

en: Winbind options
ja: Winbind オプション

en: winbind uid
ja: Winbind ユーザ ID

en: winbind gid
ja: Winbind グループ ID

en: template homedir
ja: テンプレートホームディレクトリ

en: template shell
ja: テンプレートシェル

en: winbind separator
ja: Winbind セパレータ

en: winbind cache time
ja: Winbind キャッシュ時間

en: winbind enum users
ja: Winbind ユーザ一覧の利用

en: winbind enum groups
ja: Winbind グループ一覧の利用

en: winbind use default domain
ja: Winbind 規定ドメインの利用
